Kolekcja radioodbiorników w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zainaugurowało nowy cykl wystaw poświęconych kolekcjonerstwu. Wystawy kolejno ukazywać będą sylwetki pasjonatów i ich zbiory.

Jako pierwsi swoją kolekcję prezentują Jerzy i Wojciech Wiercińscy, którzy od ponad 40 lat gromadzą zabytkowe radia. W swoim zbiorze posiadają głównie radioodbiorniki amerykańskie oraz europejskie.

Jerzy Wierciński z zawodu lekarz, urodził się w Łańcucie a wychował we Wrocławiu. Tam też zaczęła się jego przygoda ze starymi radiami, które po wojnie zdezelowane znajdowały się w mieszkaniach przyjaciół i znajomych. Większość z nich doprowadzał do stanu użyteczności, uzupełniał i odnawiał. W okresie szkoły podstawowej i liceum często przychodził poszukiwać cennych okazów na wrocławskie targowisko staroci. Do Tarnowa zawiodła go sytuacja rodzinno – zawodowa gdzie mieszkał i pracował przez ostatnie 30 lat.

Pasję do radioodbiorników podzielał też młodszy brat Jerzego, Wojciech – również lekarz, którego losy rzuciły do Stanów Zjednoczonych. Skupował radioodbiorniki amerykańskie z lat 20., 30. i 40., które wysyłał bratu do Polski poszerzając wspólną kolekcję. Obecnie Jerzy kontynuuje pasję poszukując i skupując radia na aukcjach internetowych. Kolekcja zawierająca głównie odbiorniki amerykańskie jak również europejskie liczy około 80 sztuk.