Domowe konserwy

Konserw w słoikach na półkach sklepowych co niemiara, ale tak smacznych i bez konserwantów jak domowe darmo szukać. Zachęcam do ich zrobienia. Nie potrzeba zbyt wielu składników, ani specjalistycznego sprzętu. A kto raz spróbuje pewnie więcej nie sięgnie po gotowca z wiecznym terminem przydatności i z aromatami tylko zbliżonymi do naturalnych. Tak przygotowane mięso sprawdzi się w kanapkach i jako wędlina do posiłku.

Składniki:

  • 1 kg łopatki wieprzowej
  • 0,5 kg wołowiny
  • 0,5 kg podgardla
  • 4-6 ząbków czosnku przeciśniętego przez praskę
  • 2-4 łyżki suszonego majeranku
  • sól i pieprz do smaku
  • zimna woda

Przygotowanie:

Mięso dokładnie myjemy i osuszamy, jednorazowym ręcznikiem. Wycinamy ewentualne kostki i chrząstki. Następnie kroimy na niewielkie kawałki i mielimy w maszynce do mięsa na sitku o grubych oczkach. Do mięsa dodajemy przeciśnięty czosnek, majeranek, sól, pieprz i tyle wody, aby mięso ładnie się sklejało i odchodziło od dłoni. Masę mięsną wkładamy do wyparzonych słoików (z tej porcji mięsa wychodzi ok. 6 słoików o pojemności 0,7 l) do 3/4 wysokości. Zakręcamy i wkładamy do dużego garnka wyściełanego ściereczką. Zalewamy wodą tak, aby słoiki były przykryte w 3/4 wysokości. Gotujemy przez 3 kolejne dni w następujący sposób:
– 1 dzień -1 godzina od zagotowania – konserwy przetrwają 1 miesiąc trzymane w ciemnym chłodnym miejscu
– 2 dzień – 40 min od zagotowania – konserwy przetrwają 3 miesiące trzymane w ciemnym chłodnym miejscu
– 3 dzień – 30 min od zagotowania – konserwy przetrwają 6 miesięcy trzymane w ciemnym chłodnym miejscu.

Moja rada: domowe konserwy możemy przygotować tylko z mięsa wieprzowego. Ponadto ja do konserwowania używam słoików z gumką; węższych przy dnie, a szerszych u góry. Z takich słoików łatwiej wyjąć mięso.

„Extra Brodnica”